SISUKORD
Liitu meiega! Sinu liikmelisus on meile väga tähtis..
Kanep vs alkohol on olnud viimaste aastate üks suurimaid debatte.
Nii et kumb on parem? Kumb on teie tervisele halvem? Mis annab (kui üldse) kasu? Millised on selle lühi- ja pikaajalised mõjud ning kuidas need omavahel võrreldavad?
"Healthline'i" sõnul on kanepiga tavaliselt vähem riske kui alkoholiga.
Üksteise võrdlemine on aga keeruline, kuna "need on ainulaadsed ained, millel on erinev mõju".
Üks peamisi tegureid, mis muudab alkoholi ja kanepi võrdlemise keeruliseks, on uuringute puudumine. Kuna marihuaana legaliseeriti alles väga hiljuti, on selle pikaajalisi mõjusid uurivad uuringud alkoholiuuringutest palju maha jäänud.
Üks peamisi asju, mida tuleb arvestada, on kanepit tarbimise mitmekesisus.
Kui alkoholi saab alla neelata ainult jookide kaudu, võib marihuaanat suitsetada, aurustada, süüa, juua või kasutada otse paikse vahendina. See on oluline, sest "viis, kuidas te umbrohu tarbite, võib avaldada suurt mõju selle lühi- ja pikaajalisele mõjule." Näiteks võib umbrohu suitsetamine teie kopse kahjustada. Kuid see risk ei kehti, kui otsustate tarbida söödavaid tooteid.
Alkoholi ja umbrohu reaktsioonid on inimestel erinevad.
See raskendab ka üldist uurimistööd, sest kellelgi võib olla kõrge alkoholitaluvus ja madal tolerants marihuaana suhtes.
Või kõrge tolerantsus mõlema suhtes.
Või kumbagi kombinatsiooni.
Kanepi ja alkoholi mõjude erinevused muutuvad sõltuvalt sellest, kui palju te tarbite. Kui alkohol kipub inimesi enesekindlamalt tundma, võib kanepi mõju olla erinev, olenevalt keskkonnast, kogusest ja kasutaja kogemusest.
Nii alkoholi kui ka marihuaana lühiajalised mõjud on inimestel erinevad. Vaatame need üle mõlema aine puhul.
Joomine võib kahjustada teie keha, eriti maksa. Joobeseisundisse sattumine on igaühe jaoks väga erinev. Mõned inimesed muutuvad pidurdamatuks, teised muutuvad rahutuks, teised tunnevad end lõdvestunult.
Peamised lühiajalised mõjud on järgmised:
koordinatsiooni- ja refleksiprobleemid,
kognitiivsete oskuste
häired, otsustusvõime
iiveldus ja oksendamine
lühike tähelepanu,
peapööritus,
rahutus
unisus
lõdvestumine
dehüdratsioon
Kanep tõstab südame löögisagedust ja vererõhku, kuid üldiselt ei ole see liiga kahjulik. Sisalduvad koostisosad kinnituvad keha ümbritsevatele kannabinoididele, mis on ajus kõige tihedamini asustatud, mõjutades söögiisu, teadvust, mälestusi ja emotsioone. Alkohol on depressant, mis muudab aju osi, muutes ajutiselt inimese isiksust ja reaktsiooniaega.
Nagu alkoholi puhul, on ka marihuaana vahetu mõju inimeseti erinev. Need sõltuvad ka tarbitava tüve tüübist ja tarbimisviisist. Teatud marihuaanatüvedel on kosutav toime, teised aga lõdvestavad. Ja söödavate toiduainete mõju avaldumine võib võtta kaua aega, samas kui suitsetamine ja veipimine põhjustavad kiiremaid reaktsioone.
Mõned kõige levinumad tagajärjed on järgmised:
koordinatsiooni- ja refleksiprobleemid,
ajataju
langenud otsustusvõime
lõdvestumine
ärevus
unisus
iiveldus
suukuivus
punased ja kuivad silmad
suurenenud nälg
Taaskord on tulemused olenevalt inimesest erinevad.
Pärast rohket või pikaajalist tarbimist võib alkoholil olla väga kahjulik pikaajaline mõju.
Nende hulka võivad kuuluda:
Maksahaigus
Pankreatiit
Südamekahjustus
Mao- ja seedeprobleemid
Kesknärvisüsteemi kahjustused
Viljatus
Erektsioonihäired
Kahjuks ei ole marihuaana pikaajaline mõju selge. Kuna see legaliseeriti alles väga hiljuti, tuleb selle kohta veel rohkem uurida. Kuid üldiselt võivad selle pikaajalised mõjud hõlmata järgmist:
Aju arenguprobleemid, kui seda tarvitatakse teismelisena
Skisofreenia – see võib vallandada skisofreenia alguse inimestel, kellel on perekonna ajalugu.
Kui olete rase, võib see mõjutada ka teie sündimata last.
"Healthline" väidab, et "kanepi ja selle mõjude kohta pole palju kvaliteetseid pikaajalisi uuringuid veel."
Mõlemad on üsna sõltuvust tekitavad, nii et kõik lühiajalised tagajärjed on tehniliselt muutunud pikaajaliseks.
Alkohol võib põhjustada ka maksatsirroosi, mis võib olla eluohtlik.
Spekuleeritakse, et kanepi suitsetamine võib põhjustada probleeme kopsudega, on uuringuid, mis lükkavad selle ümber.
Mõlemal ainel on sõltuvuspotentsiaal, mis tähendab, et inimesel võib neist mõlemast tekkida füüsiline või emotsionaalne sõltuvus. Alkoholi kuritarvitamine ja sõltuvus on üsna levinud – nii palju, et National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism andmetel tegeleb ainuüksi USA-s alkoholismiga 15 miljonit inimest. Tavalisteks alkoholismi tunnusteks on suutmatus vähendada alkoholi tarbimist, ajakava muutmine joomise või pohmelli tõttu, tugev alkoholiisu, joomise puudumisest tulenevad võõrutusnähud, alkoholi kuritarvitamisest tingitud probleemid töö ja perekonnaga.
Marihuaana kuritarvitamine ja sõltuvus seevastu ei ole teema, mida tingimata ravitakse.
Paljud inimesed usuvad endiselt, et marihuaana ei tekita sõltuvust, mis on üks suurimaid marihuaanamüüte.
“Muidugi tekitab see sõltuvust... Inimesed võivad olla sõltuvuses KÕIGEST. Olen näinud tuhandeid marihuaanasõltlasi, kes õigustavad seda kivikultuuri kiitusega. [Kuid] on hullemaid asju, millest sõltuvusse jääda.
Võrdleme ja teeme otsuse.
Nagu näete, on mõlemal kognitiivsete oskuste, reflekside ja otsustusvõime osas väga sarnane lühiajaline mõju. See on osa põhjusest, miks te ei tohiks kunagi juua ja sõita või suitsetada ja autot juhtida. Mõlemad võivad teie jaoks muuta järgmise hommiku pisut õnnetuks, kuigi enamiku inimeste jaoks on alkohol hullem.
"Oma kogemuse põhjal ütleksin, et kanep on tarbimisel parem, ohutum ja vähem kahjulik. Olen alati võimeline pärast kanepitarbimist oma päevaga toimetama, kuid pärast liigset joomist ei pruugi see olla. Ainuüksi see taastumisaeg näib olevat üsna kõnekas selle mõju kohta, mida see inimesele võib avaldada.
Näib, et kanepil on vähem pikaajalisi mõjusid ja riske kui alkoholil. Kuid see võib olla tingitud ka sellest, et vaja on rohkem uurida marihuaana pikaajalisi mõjusid inimkehale.
Kes siis võidab kanepi vs alkoholi lahingu?
Mõlemat võrreldes tundub, et kanep on neist kahest ohutum – või vähemalt kahjulikum – valik. Vähemalt on see peamine, mille puhul, kui tarbite rohkem kui peaks, põhjustab see ainult väga halva reisi, kuid mitte surma.
Siiski jääb faktiks:
Vajame rohkem uuringuid ja tõendeid, et omada kindlaid ja tõelisi fakte, et teha kindlaks, milline aine on parem.
Lõpuks oleneb see sinust.
Meie üks soovitusi tarbimiseks oleks alati tarbida kumbagi ainet vastutustundlikult ja mõõdukalt.